Strony www do nauki języka obcego – top najlepszych stron

Nauka języka obcego jest i zawsze była jednym z najważniejszych elementów edukacji w szkole podstawowej. Wiele gmin przyznaje szkołom dodatkową godzinę języka angielskiego, aby ułatwić naukę języka i zwiększyć szansę uczniów na edukacyjny sukces. Udowodniono, że im wcześniej dziecko zacznie uczyć się języków obcych, tym łatwiej będzie mu dany język przyswoić. Dlatego też nie dziwi fakt, że języków obcych uczą się coraz młodsze dzieci. W dzisiejszym artykule przedstawiamy topowe strony www i aplikacje do nauki języka obcego.

Dziecko, które uczy się języka obcego jest często wspierane przez rodziców, którzy instalują wszelakie aplikacje do nauki języka obcego dla dzieci. Kwestią kluczową pozostaje wybranie narzędzia – strony www lub aplikacji do nauki języka obcego, które będzie skuteczne, ale też łatwe w obsłudze i ciekawe. Należy przy tym pamiętać, że dzieci najlepiej przyswajają wiedzę poprzez zabawę, a więc najlepiej sprawdzą się kolorowe aplikacje i gry językowe.

Do grona najliczniejszych narzędzi do nauki języka obcego zaliczają się aplikacje do nauki języka angielskiego. Z racji popularności tego języka wspomnianych aplikacji jest całe mnóstwo. Do najpopularniejszych aplikacji należą: Quizlet, Kahoot, Wordwall czy Blooket. Do mniej popularnych, ale równie skutecznych można zaliczyć ENglishzillę, która skupia się przede wszystkim na nauce gramatyki języka angielskiego czy Language Guide – strona www do języka angielskiego, a konkretniej nauki słówek.

Wspomniane aplikacje do nauki angielskiego są bardzo często wykorzystywane podczas zajęć szkolnych, na lekcjach języka angielskiego. Z racji grywalizacji są one niezwykle lubiane i popularne wśród najmłodszych uczniów.

Strony www do nauki angielskiego stanowią zdecydowaną większość naszej listy, bo jak wcześniej wspomnieliśmy, najwięcej aplikacji do nauki języka obcego to aplikacje do nauki języka angielskiego.

Do nauki języków obcych stworzono mnóstwo stron i narzędzi, które mają za zadanie tę naukę ułatwić. Poniższa lista to tylko niewielki procent aplikacji do nauki języka obcego. Jednak naszym zdaniem poniższa lista zawiera te aplikacje, które są najciekawsze, najbardziej angażujące i najskuteczniejsze.

Strony www do nauki języka obcego – spis:

Quizlet

Quizlet to popularna strona do nauki słówek z języka angielskiego i innych języków. Ta strona www do nauki języków obcych jest uwielbiana przez uczniów, którzy bardzo często proszą nauczyciela prowadzącego zajęcia o pracę z Quizletem.

Nowoczesne podejście do nauki w myśl zasady – nauka przez zabawę, tysiące gotowych zestawów słówek i kilka trybów interaktywnych ćwiczeń. Na ten moment jest to typowy MUST w pracy nauczyciela języka obcego.

Quizlet to gorąco polecana strona www do uczenia się angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, hiszpańskiego, czy też ukraińskiego.

Quizlet - strona www do nauki języka angielskiego

więcej o Quizlet przeczytasz w artykule: Quizlet w nauczaniu języków obcych

adres strony: www.quizlet.com

Englishzilla

Englishzilla to mało popularna, ale niezwykle skuteczna strona www do nauki do nauki angielskiego, w szczególności gramatyki.

Innowacyjność tego projektu polega na generowaniu nieograniczonej liczby przykładów do nauki danej struktury gramatycznej. Uczeń przy każdym odświeżeniu strony otrzymuje nowe, inne przykłady.

Dodatkowo uczący się otrzymują informację zwrotną w czasie rzeczywistym czy to co wpisali bądź wyklinali jest poprawne gramatycznie. Jest to niewątpliwie strona do nauki języka angielskiego, która jest warta uwagi.

Englishzilla - strona www do nauki gramatyki języka angielskiego

więcej o Englishzilla przeczytasz w artykule: Nauczanie gramatyki – Englishzilla

adres strony: www.englishzilla.com

LearningApps

LearningApps to strona www do nauki, która przez wiele lat była najpopularniejsza, jeśli chodzi o interaktywną naukę przez zabawę. Na stronie Learning Apps znajdziemy kategorie tematyczne i zestawy gier/ćwiczeń do większości przedmiotów szkolnych i nie tylko.

Od kilku lat strona ta jest mniej popularna przez co pojawia się mniej zestawów do ćwiczeń, jednak i tak jest to ceniona, przez wielu nauczycieli, interaktywna pomoc dydaktyczna. Warto nadmienić, iż LearningApps wspiera nie tylko naukę języków obcych – na stronie znajduje się mnóstwo kategorii tematycznych, z różnych dziedzin życia.

Jednym z minusów strony jest brak moderacji/kontroli nad pojawiającymi się zestawami, które często są tworzone przez uczniów i zawierają błędy. Warto mieć to na uwadze, gdy wybieramy zestaw.

LearningApps - strona www do nauki

adres strony: www.learningapps.com

Wordwall

Wordwall to dynamicznie zyskująca na popularności strona internetowa do nauki. Nauczyciel, a także uczeń znajdzie tutaj mnóstwo zestawów do ćwiczeń zarówno do języków obcych, jak i innych przedmiotów szkolnych.

Zaletą Wordwall jest to, że raz stworzony zestaw do ćwiczeń np. ze słówkami może być ćwiczony w kilkunastu różnych trybach nauki. Do Wordwall zniechęcać może nieintuicyjny interfejs i mało precyzyjne wyszukiwanie zestawów.

Wordwall - strona www do nauki

adres strony: www.wordwall.net

InstaLing

InstaLing to platforma internetowa do nauki języków obcych, przede wszystkim słówek. Zasada działania jest bardzo prosta, a sama nauka odbywa się w dobrze znanym trybie – uzupełnij luki odpowiednim wyrazem.

Ogromnym plusem dla nauczyciela korzystającego z Insta.Ling jest możliwość założenia wirtualnej klasy i przydzielenia uczniom konkretnych zestawów słówek i monitorowania ich postępów na bieżąco.

Inną zaletą Insta.Ling jest korzystanie z przykładów dodanych przez innych nauczycieli. Z racji tego, że dostęp do platformy musi zostać dla nauczyciela aktywowany mamy pewność, że przykłady w bazie danych tworzą nauczyciele i nie zawierają one większych błędów językowych.

Do minusów należy mała trybów nauki i brak możliwości skorzystania z ćwiczeń bez posiadania konta w Insta.Ling.

InstaLing to platforma internetowa do nauki języków obcych

adres strony: www.instaling.pl

Kahoot!

Kahoot! to strona do nauki języków obcych, która w sposób ciekawy i angażujący pozwala nauczycielowi wprowadzać słownictwo czy nowe zagadnienia gramatyczne. Dla uczniów możemy tworzyć zestawy do nauki języka obcego, a z tych zestawów ćwiczenia.

Kahoot! obok Quizleta i Quizizza należą do najbardziej znanych i lubianych narzędzi do interaktywnej nauki słownictwa. Mocnym argumentem przejawiającym za Kahootem jest duża liczba gotowych zestawów i kolorystyka, która zachęca najmłodszych uczniów do spędzania godzin przy interaktywnych ćwiczeniach.

Kahoot! to chyba najpopularniejsza aplikacja do nauki języka angielskiego na całym świecie.

Kahoot! to popularna strona www do nauki języków obcych

adres strony: www.kahoot.com

Lyrics Training

Kolejna strona www do nauki języka obcego, która jest absolutnym hitem wśród młodzieży. Lyrics Training to strona, na której możemy ćwiczyć dowolny język obcy poprzez piosenki i filmy z serwisu Youtube.

Zasada działania jest bardzo prosta – podczas odsłuchiwania utworu uczeń musi wskazać lub wpisać kolejne słowo występujące w tekście piosenki lub w filmie. Uczniowie uwielbiają pracę z Lyrics Training. Jest to znakomity przerywnik w czasie lekcji.

Ze strony można korzystać także z najmłodszymi uczniami szkoły podstawowej wybierając proste utwory. Słabszych językowo uczniów można pogrupować w pary lub grupy, jeżeli pojedynczo nie nadążają za tekstem piosenki.

Listę utworów, które można wykorzystać na lekcjach i więcej na temat Lyrics Training można przeczytać w artykule: Lyrics Training w nauczaniu

Lyrics Training - strona www do nauki języka obcego poprzez uzupełnianie luk w tekstach piosenek

adres strony: www.lyricstraining.com

Language guide

Większość stron prezentowanych w artykule polega na dynamicznych ćwiczeniach w wyborze słów czy struktur gramatycznych. Language guide różni się od większości zaprezentowanych stron www, ale jest absolutnym rodzynkiem, jeśli chodzi o naukę języka obcego.

Nauka słówek poprzez obrazy, ilustracje to w skrócie mechanika tego systemu. W Language guide po wyborze języka i kategorii tematycznej np. farm animals otrzymujemy podstronę z obrazkami zwierząt hodowlanych. Po najechaniu myszką na dany obrazek pojawia się nam słowo odpowiadające obrazkowi wraz z nagraniem audio wymowy w danym języku.

Language guide to pozycja obowiązkowa dla nauczycieli języka angielskiego, to wyjątkowa strona internetowa do nauki języka angielskiego.

Langiage Guide - strona internetowa do nauki języka angielskiego

adres strony: www.languageguide..org

Ba ba dum

Prosta w obsłudze, ale niesamowicie wciągająca. Ba ba dum to 1500 słów, 25 języków i 5 różnych trybów ćwiczeń w nowoczesnej formie. Ba ba dum uwielbiają uczniowie szkół podstawowych, ale nie tylko. Ba Ba dum to doskonała strona www do nauki języków.

Uczący się na różnych poziomach zaawansowania językowego będą czerpać frajdę z tej prostej, a zarazem bardzo rozwijającej gry. Jeżeli nie masz pomysłu na zastępstwo, albo po prostu potrzebujesz podręcznikowej odskoczni to Ba ba dum jest dla Ciebie.

Ba ba dum - strona www do nauki języków

adres strony: www.babadum.com

Baamboozle

Baamboozle to narzędzie zdecydowanie różniące się od pozostałych na liście. Ćwiczenia na stronie są stworzone do pracy zespołowej, a w zadaniach potrzebny jest moderator – nauczyciel, który potwierdzi poprawność zadań i przydzieli punkty zespołom.

Uczniowie mogą sami ćwiczyć słownictwo korzystając z gotowych zestawów, ale jakakolwiek rywalizacja wymaga jej moderowania przez nauczyciela.

To narzędzie do nauki języka obcego może być doskonałym przerywnikiem podczas wprowadzania trudniejszych treści językowych.

Baamboozle - narzędzie do nauki języka obcego

adres strony: www.baamboozle.com

Sprawdź także
Inne strony www do nauki języków obcych:

 • DuoLingo – to znana aplikacja do nauki języków obcych na system Android
 • Quizizz – aplikacja do nauki języka obcego z intuicyjnym panelem do tworzenia gier i ćwiczeń interaktywnych.
 • Gimkit – narzędzie do nauki języka podobne do Kahoota, mniej przyjazny interfejs
 • Study Stack – strona www do nauki języka z tysiącami gotowych zestawów fiszek, 13 różnych trybów gier dostępnych do każdego zestawu
 • StoryNory – absolutny diament dla nauczycieli języka angielskiego, książki i opowieści wraz z tekstem i audiobookiem, także te klasyczne jak np. Alicja w krainie czarów czy Księga dżungli. Ta strona www do nauki języka angielskiego to pozycja obowiązkowa, dzięki której ćwiczenie słuchania po angielsku jest dużo przyjemniejsze i skuteczniejsze
 • Games to learn English – kolejna pozycja obowiązkowa dla nauczycieli języka angielskiego, zestaw dziesiątek mini gier do nauki słownictwa, niewątpliwa zaleta to możliwość ściągnięcia gier i późniejszego grania bez dostępu do Internetu
 • Free rice – niezwykła strona internetowa do nauki języka – gra podczas której każda prawidłowa odpowiedź ucznia zamienia się na 10 ziarenek ryżu dla głodujących na całym świecie
 • Bean Bean Bean – zasada działania podobna jak na Free rice, ale strona www Bean Bean Bean o wiele mniej popularna, zamiast ziarenek ryżu, zbieramy wirtualne fasolki, które przekazywane są jako pieniądze na organizacje charytatywne
 • Booklet – tworzenie quizów i kilka trybów gier do ćwiczeń. Podobne działanie jak Kahoot! czy Quizizz. Funkcja importu zestawów/słówek z Quizlet pozwala na stworzenie rozgrywki w kilka minut. Absolutny hit ostatnich miesięcy. Jest to bardzo skuteczna strona www do nauki angielskiego i nie tylko. Twórcy wykorzystują grywalizację do nauki języka obcego.
 • Gartic Phone – edukacyjny hit ostatnich miesięcy. Interaktywna wersja popularnej gry – Głuchy telefon. Podczas gry uczniowie muszą wykazać się kreatywnością i wiedzą. Absolutnie trzeba spróbować tej aplikacji z uczniami.
 • World Geography Games – trochę geografii na lekcji języka angielskiego? Proszę bardzo! Zgadywanie flag czy wskazywanie państw, jezior czy stolic na mapie jest naprawdę angażujące i satysfakcjonujące dla uczniów.
 • Seterra – kolejna strona www do nauki i kolejna porcja geograficznych quizów

Dodatkowe narzędzia wspierające nauczyciela języków obcych:

Youglish – Ćwiczenie wymowy języka angielskiego. Po wpisaniu dowolnego słowa w języku angielskim system znajduje tysiące filmów z YT, w których ten wyraz został użyty i odtwarza film w momencie jego wypowiadania.
Fraze.it – Strona wspierająca rozwijanie umiejętności pisania. Wystarczy wpisać słowo w polu wyszukiwania, a aplikacja wyszuka nam popularne zdania, przysłowia, czy cytaty, w których to słowo zostało użyte Dostępna w językach: angielski, francuski, hiszpański, włoski, portugalski i niemiecki.

Podsumowanie

Strony www do nauki języka obcego w znacznym stopniu wspierają naukę języka obcego i są doskonałym narzędziem do samodzielnej nauki. Witryny te zawierają interaktywne ćwiczenia, angażujące gry edukacyjne, które ułatwiają przyswajanie słownictwa i gramatyki. Do najpopularniejszych stron, które można zaliczyć: Quizlet, Kahoot, Blooket czy Wordwall. Warto skorzystać również z LyricsTraining, która wspomaga naukę języków poprzez teksty piosenek.

Strony www do nauki języka angielskiego to najpopularniejsza i najliczniejsza grupa witryny, które pomagają w nauce języka obcego. Jedną z ciekawszych, ale mniej popularnych stron jest: EnglishZilla czy LanguageGuide.

Udostępnij artykuł: