Quizlet to strona www i aplikacja na urządzenia mobilne wspomagająca naukę słownictwa w nowoczesny i interaktywny sposób. Strona nie wymaga rejestracji czy logowania i jest na chwilę obecną darmowa. Zestawy słówek znajdujące się na stronie tworzą użytkownicy; nauczyciele, uczniowie czy osoby kompletnie niezwiązane ze szkołą. Coraz częściej wydawnictwa oferują do swoich podręczników zestawy słówek do każdego działu książki na Quizlecie.
Jak korzystać z QUIZLET?
Jeżeli nie kojarzysz quizleta to w tej chwili wpisz w przeglądarkę www.quizlet.com, następnie w polu „szukaj” wpisz nazwę jakiegoś podręcznika do nauki języka obcego i numer działu np. Brainy 4 Unit 1. Teraz kliknij w „dopasowania” i „rozpocznij grę”. Czy teraz rozumiesz jak wiele do tej pory straciłeś?
Na stronie znajduje się kilka trybów nauki. Do najpopularniejszych należą: tryb fiszki i dopasowania. Fiszki używamy jako pomoc przy wprowadzaniu słownictwa, a trybu dopasowania, żeby przećwiczyć i utrwalić nowo poznane słówka. Dopasowania to nic innego jak matching słów w dwóch językach często wzbogaconych o zdjęcia. Jedna gra w dopasowania zajmuję ok. 15 sekund. Zakładając, że mamy grupę o zróżnicowanych umiejętnościach językowych to jedna runda (każdy uczeń przy tablicy interaktywnej) nie powinna trwać dłużej niż 10 minut.
Uczniowie chętnie i z dużym zaangażowaniem podchodzą do tego ćwiczenia. Jest też element rywalizacji, ponieważ każda gra ma liczony czas wykonania zadania, który uczniowie zawsze monitorują. Grę można z powodzeniem przeprowadzać już od 1 klasy szkoły podstawowej. Górny limit nie obowiązuje. Nawet osoby dorosłe z uśmiechem na twarzy będą grać i rywalizować korzystając z Quizleta.
Quizlet w szkole
Wprowadzanie nowego słownictwa może uczniom sprawiać nie lada kłopot. Szczególnie w grupach o mniejszych możliwościach językowych jest to spory problem. Quizlet jest po części rozwiązaniem tego problemu. Trudno spotkać nauczyciela, który nie lubi tej aplikacji. Quizlet dla wielu nauczycieli języków obcych to główne narzędzie do wprowadzania i utrwalania słownictwa. Może zabrzmi to jak hasło z artykułu sponsorowanego, ale faktycznie kto raz skorzystał z Quizleta na lekcji już z niego nie zrezygnuje. Ba! Uczniowie na to nie pozwolą.
Tworzenie zestawów słówek
Quizlet pełen jest stworzonych już zestawów słówek, ale zdarza się, że do niektórych podręczników zestawów nie ma i zachodzi wtedy potrzeba ich stworzenia. Zestaw tworzy się bardzo prosto, szybko i dynamicznie. Stworzenie zestawu na ponad 100 słów zajmuje około godzinę. Tworzenie zestawów jest tak proste, że nawet czwartoklasiści nie mają z tym problemu i sami tworzą zestawy.
W każdej klasie znajdzie się przynajmniej jeden uczeń, który na ochotnika wykona zestaw dla reszty grupy. Można uczniów dodatkowo zmotywować oceną, dodatkowymi punktami zachowania czy pochwałą. Warto poświęcić jedną lekcję na wypromowanie tworzenia zestawów wśród uczniów. Można w tym celu skorzystać w tym celu z pracowni komputerowej. W ciągu 45 minut przeciętny uczeń zrobi zestaw na ok. 50 słów. Zestawy można edytować, dlatego też uczeń może dodawać słówka w domu pod warunkiem posiadania konta w serwisie. Rejestracja konta zajmuje kilka minut. Uczeń powinien założyć konto za zgodą rodziców.
Quizlet.live
Warto poświęcić kilka zdań na oddzielny tryb nauki – Quizlet.live. Jest to tryb nauki przez zabawę, w którym uczniowie mogą ze sobą rywalizować w czasie rzeczywistym. Użytkownik posiadający konto nauczycielskie może założyć do każdego zestawu grę, a jej kod udostępnić swoim uczniom. Kod ten uczniowie wpisują na stronie www.quizlet.live i dołączają do wspólnej zabawy. System dzieli uczniów na zespoły lub tworzy rywalizację gdzie każdy uczeń jest w drużynie sam. Uczniowie rywalizują ze sobą poprzez wybór odpowiedniego tłumaczenia do słowa spośród 4 wygenerowanych przez system. Zespół/Uczeń z największą liczbą punktów wygrywa. Jedna rozgrywka trwa ok. 3 minut.
Optymalnie należy przyjąć, że na Quizlet.live nie powinno się poświęcić więcej niż 25 minut lekcji. Po tym czasie uczniowie zazwyczaj tracą motywację do dalszej gry i zaczyna ich ona nudzić. Można połączyć „zwykłego” Quizleta z Quizlet.live i np. dać uczniom 20 min na przećwiczenie słownictwa indywidualnie (tryb Fiszki, tryb Ucz się czy tryb Dopasowania ), a następnie przez 25 minut ćwiczyć z uczniami słownictwo wspólnie korzystając z Quizet.live. Aby wspólnie grać w czasie rzeczywistym każdy uczeń musi posiadać sprzęt z zainstalowaną aplikacją Quizlet lub dowolną przeglądarką internetową. Można w tym celu wykorzystać pracownię informatyczną lub telefony uczniów, jeżeli szkolne regulaminy na to zezwalają.