Od wielu lat mówi się o o wdrażaniu technologii informacyjnej na zajęciach w szkołach. Przez wiele lat wyposażeniem, które dyrektorzy placówek oświatowych chcieli mieć w swoich szkołach i chwalić się wspomnianą wcześniej technologią i nowoczesnością były tablice interaktywne. Od kilku lat trend ten przemija i w szkołach coraz częściej zamiast białych tablic połączonych z projektorem i laptopem pojawiają się monitory interaktywne, które oferują większe możliwości, lepszą jakość i wydajność.
Różnice pomiędzy monitorem a tablicą interaktywną
Różnica pomiędzy tablicą interaktywną, a monitorem interaktywnym widoczna jest od razu. Do tablicy interaktywnej potrzebujemy projektora i laptopa, żeby cokolwiek na nim wyświetlić. W przypadku monitora interaktywnego nie jest nam potrzebny projektor, ponieważ monitor działa jak duży tablet. Wystarczy podłączyć go do gniazdka sieciowego i będzie działać. Monitory interaktywne mają wbudowane własne oprogramowanie (zazwyczaj ANDROID; znany i lubiany system operacyjny telefonów komórkowych i tabletów), które umożliwia nam podłączenie pendrive’a, wyświetlenie prezentacji czy filmu.
Oczywiście do monitora multimedialnego możemy również podłączyć laptopa czy komputer i wyświetlać zawartość z podłączonego sprzętu na większym ekranie. Innym plusem monitora interaktywnego jest wytrzymały na wgniecenia i uszkodzenia wyświetlacz. W porównaniu do tablicy interaktywnej, gdzie mamy podatną na wgniecenia śliską powierzchnię można mówić o dużej przewadze na korzyść monitora. Matryca monitora również się tak nie brudzi, owszem zostają na niej ślady po palcach, ale wystarczy je przetrzeć i monitor wygląda jak nowy. Powłoka powierzchni tablic interaktywnej zazwyczaj szybko się brudzi, traci kolor i trudno ją doczyścić. Tablicę interaktywną trzeba również kalibrować. Wystarczy, że przesuniemy projektor o kilka centymetrów i musimy kalibrować tablicę na nowo. Dodatkowo nawet idealnie skalibrowana tablica interaktywna nie będzie tak precyzyjna jak monitor interaktywny.
Podłączenie monitora i tablicy interaktywnej
Zazwyczaj projektor do tablicy interaktywnej montowany jest w kilkumetrowej odległości od tablicy na suficie. Czasem architektura pomieszczenia utrudnia montaż tablicy i trzeba zmieniać odległości i miejsce montażu co często powoduje późniejsze kłopoty z kalibracją obrazu. Jeśli chodzi o monitor tego problemu nie ma, ponieważ możemy go zawiesić w dowolnym miejscu i nie musimy go kalibrować. Zarówno tablicę jak i monitor interaktywny możemy zamontować mobilnie na przenośnym stojaku. Istotną wadą tablic interaktywnych jest fakt, iż osoba wyższa podchodząc do tablicy może zasłonić strumień światła od projektora czym utrudni lub uniemożliwi sobie korzystanie z niej (cień na tablicy).
Praca z monitorem i tablicą interaktywną
Dla osoby, która mówiąc krótko jest „ogarnięta” jeśli chodzi o sprzęt i technologię różnica pomiędzy korzystaniem z jednego czy drugiego urządzenia będzie jedynie kwestią wygody i szybkości. Dla osoby, która boi się nawet włączyć laptopa korzystanie z tablicy może okazać się problematyczne i stresujące. Niewątpliwie potrzebne będzie tutaj wsparcie szkolnego informatyka bądź zaznajomionego w temacie komputerów kolegi (lub koleżanki). Zarówno na monitorze jak i tablicy korzystamy z tych samych lub podobnych programów. Wszystko zależy od przeznaczenia oprogramowania (czy na Android czy na Windows). Do monitora może być podłączony na stałe mały komputer z systemem Windows co daje nam niemal nieograniczone możliwości.
Monitor działa wtedy jak ogromny tablet z systemem Windows. Po zainstalowaniu programów na monitorze – np. e-podręczniki, gry czy inne aplikacje edukacyjne uczniowie mogą korzystać z dobrodziejstw technologicznych podchodząc do tablicy i rozwiązując podręcznikowe zadania w sposób interaktywny tj. matching (łaczenie słów ze sobą), uzupełnianie luk (pracę ułatwi dodatkowo podłączona klawiatura bezprzewodowa). Takie samo rozwiązanie możliwe jest przy tablicy interaktywnej. Wystarczy podłączyć klawiaturę i myszkę do laptopa połączonego z tablicą. Jeżeli chcecie skorzystać z programu na system ANDROID to po prostu instalujecie je bezpośrednio na monitorze.
Monitor interaktywny jest nowocześniejszy, łatwiejszy w podłączeniu i obsłudze, a także bardziej rozwojowy. Jego cena jest wyższa w porównaniu do tablicy interaktywnej, ale w tym przypadku sprawdza się powiedzenie, że za jakość trzeba zapłacić.
MONITOR INTERAKTYWNY
PLUSY:
- mniej okablowania
- wbudowany system operacyjny
- nie potrzeba projektora i laptopa
- trwalsza powłoka/wyświetlacz
- szybkie podłączenie/włączenie
- dobra widoczność nawet w ciągu dnia przy słońcu (możliwość rozjaśnienia)
MINUSY:
- cena
TABLICA INTERAKTYWNA
PLUSY:
- cena
MINUSY:
- przestarzała technologia
- dużo kabli
- niezbędny projektor i laptop
- słaba, podatna na wgniecenia i zabrudzenia powłoka
- kłopotliwa instalacja (podłączanie kabli, urządzeń i kalibracja obrazu)
- słaba widoczność w słoneczne dni (ograniczona możliwość rozjaśniania – im tańszy projektor, tym gorsza widoczność)