Jedną z ważniejszych rzeczy, które musimy wziąć pod uwagę przy korzystaniu i uczeniu naszych uczniów korzystania z Internetu jest kwestia bezpieczeństwa. Szeroko pojęte bezpieczeństwo w sieci, czy bezpieczeństwo naszych danych osobowych powinno być zawsze na pierwszym miejscu.

Nauczyciel w sieci

Pracując kilka lat w szkole spotykałem się kilkukrotnie z ignorowaniem ogólnie przyjętych norm i zasad bezpieczeństwa przez nauczycieli. Zacznijmy od początku. Nauczyciel zazwyczaj korzysta w pracy z laptopów szkolnych lub komputerów stacjonarnych, które są dostępne dla każdego nauczyciela. Zdarza się, że komputery te nie są nawet zabezpieczone hasłem i tak naprawdę każdy może mieć dostęp do danych, które pozostawimy po sobie. Po pierwsze ie używajcie autologowania i nie zapisujcie haseł w przeglądarce do żadnych stron. Wszystkie hasła zapisywane w przeglądarce są łatwo dostępne i każda osoba korzystająca po Was z przeglądarki może te dane podejrzeć i z nich skorzystać. Po drugie zawsze używajcie trybu prywatnego. Nie zapisuje się historia przeglądania stron, pliki cookies, ani żadne informacje podawane w formularzach. Wielokrotnie korzystając z laptopów szkolnych po innym nauczycielu moim oczom ukazywał się librus (nauczyciel nie wylogował się), poczta gmail czy inne strony z zalogowanym kontem. Unikajcie takich sytuacji, jeżeli chcecie chronić swoją prywatność. Usuwajcie też pliki, które ściągnęliście z Internetu i te z danymi uczniów. Jeżeli przygotowujecie jakiś dokument z danymi ucznia to pamiętajcie, żeby taki plik następnie usunąć lub usunąć z niego dane ucznia. Inną opcją jest zabezpieczenie pliku hasłem(pakiety narzędzi biurowych zainstalowane na komputerach zazwyczaj posiadają opcję zakładania hasła na plik). Można też zabezpieczyć cały folder hasłem za pomocą programów dostępnych w Internecie.

Uczeń w sieci

Wiedza naszych uczniów na temat korzystania z komputerów i Internetu jest bardzo duża i często większa od naszej. Niestety, jeśli chodzi o świadomość na temat potencjalnych niebezpieczeństw czyhających w sieci i potrzeby ochrony swoich danych jest już dużo gorzej. Nauczyciel wykorzystujący technologię informacyjną podczas zajęć powinien stale przypominać uczniom jak należy chronić własną prywatność w sieci i jak zachować bezpieczeństwo. Proponując uczniom strony internetowe, z których mogą oni korzystać nauczyciel powinien dokładnie sprawdzić czy strony te są bezpieczne, czy nie zawierają niewskazanych reklam lub nie prowadzą agresywnej kampanii reklamowej.