Od wielu lat mówi się o o wdrażaniu technologii informacyjnej na zajęciach w szkołach. Przez wiele lat wyposażeniem, które dyrektorzy placówek oświatowych chcieli mieć w swoich szkołach i chwalić się wspomnianą wcześniej technologią i nowoczesnością były tablice interaktywne. Od niedawna trend ten zaczyna przemijać i w szkołach coraz częściej zamiast białych tablic połączonych z projektorem i laptopem pojawiają się monitory interaktywne. Korzystałem przez wiele lat z jednych i drugich urządzeń i dzisiaj chciałbym ten temat Wam przybliżyć.

Zauważalne różnice

Różnica różnica pomiędzy tablicą interaktywną, a monitorem interaktywnym widoczna jest od razu. Do tablicy interaktywnej, tak jak wcześniej wspomniałem potrzebujemy projektora i laptopa, żeby cokolwiek na nim wyświetlić. W przypadku monitora interaktywnego nie jest nam potrzebny projektor, ponieważ monitor działa jak duży tablet. Wystarczy podłączyć go do gniazdka sieciowego i będzie działać. Monitory interaktywne mają wbudowane własne oprogramowanie (zazwyczaj ANDROID; znany i lubiany system operacyjny telefonów komórkowych i tabletów), które umożliwia nam podłączenie pendrive’a, wyświetlenie prezentacji czy filmu. Oczywiście do monitora multimedialnego możemy również podłączyć laptopa i wyświetlać zawartość z naszego komputera na większym ekranie. Innym plusem monitora interaktywnego jest wytrzymały na wgniecenia i uszkodzenia wyświetlacz. W porównaniu do tablicy interaktywnej, gdzie mamy podatną na wgniecenia śliską powierzchnię można mówić o dużej przewadze na korzyść monitora. Matryca monitora również się tak nie brudzi, owszem zostają na niej ślady po palcach, ale wystarczy je przetrzeć i monitor wygląda jak nowy. Powłoka powierzchni tablic interaktywnej zazwyczaj szybko się brudzi, traci kolor i trudno ją doczyścić. Tablicę interaktywną trzeba również kalibrować. Wystarczy, że przesuniemy projektor o kilka centymetrów i musimy kalibrować tablicę na nowo. Dodatkowo nawet idealnie skalibrowana tablica interaktywna nie będzie tak precyzyjna jak monitor interaktywny.

Montaż urządzeń

Zazwyczaj projektor do tablicy interaktywnej montowany jest w kilkumetrowej odległości od tablicy na suficie. Czasem architektura pomieszczenia utrudnia montaż tablicy i trzeba zmieniać odległości i miejsce montażu co często powoduje późniejsze kłopoty z kalibracją obrazu. Jeśli chodzi o monitor tego problemu nie ma, ponieważ możemy go zawiesić w dowolnym miejscu i nie musimy go kalibrować. Zarówno tablicę jak i monitor interaktywny możemy zamontować mobilnie na przenośnym stojaku. Istotną wadą tablic interaktywnych jest fakt, iż osoba wyższa podchodząc do tablicy może zasłonić strumień światła od projektora czym utrudni lub uniemożliwi sobie korzystanie z niej (cień na tablicy).

Praca z monitorem i tablicą interaktywną

Dla osoby, która mówiąc krótko jest „ogarnięta” jeśli chodzi o sprzęt i technologię różnica pomiędzy korzystaniem z jednego czy drugiego urządzenia będzie jedynie kwestią wygody i szybkości. Dla osoby, która boi się nawet włączyć laptopa korzystanie z tablicy może okazać się problematyczne i stresujące. Niewątpliwie potrzebne będzie tutaj wsparcie szkolnego informatyka bądź zaznajomionego w temacie komputerów kolegi (lub koleżanki). Zarówno na monitorze jak i tablicy korzystamy z tych samych lub podobnych programów. Wszystko zależy od przeznaczenia oprogramowania (czy na Android czy na Windows). Do monitora w mojej pracy podłączony jest na stałe mały komputer mieszczący się za monitorem z systemem Windows i głównie w ten sposób korzystam z monitora, który służy jako dotykowy wyświetlacz dla komputera z Windowsem. Po podłączeniu pamięci USB z oprogramowaniem do tablicy (np. e-podręczniki lub gry flash) uczniowie podchodzą do tablicy i rozwiązują podręcznikowe zadania interaktywnie tj. matching, uzupełnianie luk (mam dodatkowo podłączoną klawiaturę bezprzewodową i myszkę do mini-komputera przy monitorze). Takie samo rozwiązanie możliwe jest przy tablicy interaktywnej. Wystarczy podłączyć klawiaturę i myszkę do laptopa połączonego z tablicą. Jeżeli chcę w mojej pracy skorzystać z oprogramowania na system ANDROID to podpinam pendrive bezpośrednio pod monitor interaktywny.

Gdybym miał polecać to bez wahania wskazałbym na monitor interaktywny. Jest nowocześniejszy, łatwiejszy w podłączeniu i obsłudze, a także bardziej rozwojowy. Jego cena jest wyższa w porównaniu do tablicy interaktywnej, ale w tym przypadku sprawdza się powiedzenie, że za jakość trzeba zapłacić.

MONITOR INTERAKTYWNY:

PLUSY:

 • mniej okablowania
 • wbudowany system operacyjny
 • nie potrzeba projektora i laptopa
 • trwalsza powłoka/wyświetlacz
 • szybkie podłączenie/włączenie
 • dobra widoczność nawet w ciągu dnia przy słońcu (możliwość rozjaśnienia)

MINUSY:

 • cena

TABLICA INTERAKTYWNA

PLUSY:

 • cena

MINUSY:

 • przestarzała technologia
 • dużo kabli
 • niezbędny projektor i laptop
 • słaba, podatna na wgniecenia i zabrudzenia powłoka
 • kłopotliwa instalacja (podłączanie kabli, urządzeń i kalibracja obrazu)
 • słaba widoczność w słoneczne dni (ograniczona możliwość rozjaśniania – im tańszy projektor, tym gorsza widoczność)