Podczas jednego ze szkoleń, zaprezentowano mi stronę Lyrics Training. To była miłość od pierwszego wejrzenia. Po szkoleniu od razu sprawdziłem się wypełniając luki w moich ulubionych utworach.

O stronie

Lyrics Training to strona, na której możemy ćwiczyć umiejętność słuchania ze zrozumieniem poprzez uzupełnianie luk w tekstach piosenek. Na stronie zamieszczane są utwory ze strony Youtube. Im bardziej popularny hit, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie on na stronie. Luki uzupełniamy na dwa sposoby – albo wpisujemy (writing mode), albo wybieramy słowo z listy (choice mode). Do wyboru mamy też 4 poziomy trudności, które są zależne od długości tekstu piosenki. Aplikacja zlicza ilość poprawnie wybranych/wpisanych słów, a także tych nietrafionych. Jeżeli uczeń będzie pudłował za często to przegra. Jest to gra raczej dla jednej osoby, maksymalnie próbowałem z dwoma (sprawdza się przy słabszych uczniach).

Kilka wskazówek

Stronę wykorzystuję jako przerywnik w trakcie zajęć, na zajęciach dodatkowych i jak jest niska frekwencja. Przy całej klasie czy grupie raczej nie korzystam z tej strony. Przy większej grupie uczniów korzystam z kserówek (drukuję im tekst piosenki z lukami do uzupełnienia) Są pewne minusy pracy z LT. Jednym z nich jest fakt, że utwory popularne/radiowe często mają trudny tekst i uczniowie sobie z nim nie dają rady pomimo faktu, że piosenkę znają bardzo dobrze. Taka gra powoduje u nich frustrację i zniechęcenie. W swojej pracy z LT staram się wybierać utwory dla uczniów i tylko czasami daję im możliwość wyboru piosenki, ale wcześniej zawsze sprawdzam czy nie ma w niej wulgaryzmów. Nie puszczajcie nigdy utworów, których nie znacie i wcześniej nie sprawdziliście. Jest to nierozsądne i ryzykowne. Unikajcie też przeglądania utworów po kategoriach, nigdy nie wiadomo jaki utwór tam wyskoczy. Lepiej jest wyszukać konkretny utwór korzystając z wyszukiwarki. Jest to jedno z tych narzędzi, które trzeba zaproponować naszym uczniom, ponieważ bardzo chętnie wracają do niego także w czasie wolnym. Dodam, że strona jest darmowa i nie jest wymagana rejestracja.