Quizlet to strona www i aplikacja na urządzenia mobilne wspomagająca naukę słownictwa w nowoczesny i interaktywny sposób. Strona nie wymaga rejestracji czy logowania i jest na chwilę obecną darmowa. Zestawy słówek znajdujące się na stronie tworzą użytkownicy; nauczyciele, uczniowie czy osoby kompletnie nie związane ze szkołą. Coraz częściej wydawnictwa oferują do swoich podręczników zestawy słówek do każdego działu książki na Quizlecie właśnie.

Jak z tego korzystać?

Jeżeli nie kojarzysz quizleta to w tej chwili wpisz w przeglądarkę www.quizlet.com, następnie w polu „szukaj” wpisz nazwę jakiegoś podręcznika do nauki języka obcego i numer działu np. Evolution Plus 3 Unit 1. Teraz kliknij w „dopasowania” i „rozpocznij grę”. Czy teraz rozumiesz jak wiele do tej pory straciłeś?

Na stronie znajduje się kilka trybów nauki. Ja najczęściej korzystam z trybu fiszki i dopasowania podczas zajęć. Fiszki używam jako pomoc przy wprowadzaniu słownictwa, a dopasowań, żeby przećwiczyć i utrwalić nowo poznane słówka. Dopasowania to nic innego jak matching słów w dwóch językach wzbogaconych o zdjęcia. Jedna gra w dopasowania zajmuję ok. 15 sekund. Zakładając, że mamy grupę o zróżnicowanych umiejętnościach językowych to jedna runda (każdy uczeń przy tablicy interaktywnej) nie powinna trwać dłużej niż 10 minut. Uczniowie chętnie i z dużym zaangażowaniem podchodzą do tego ćwiczenia. Jest też element rywalizacji, ponieważ każda gra ma liczony czas wykonania zadania, który uczniowie zawsze monitorują. Grę można z powodzeniem przeprowadzać już od 1 klasy szkoły podstawowej. Górny limit nie obowiązuje. Nawet osoby dorosłe z uśmiechem na twarzy będą grać i rywalizować.

Moje quizletowe początki

Z Quizleta korzystam od dwóch lat. Na stronę natrafiłem szukając interaktywnych ćwiczeń do nauki słownictwa. W związku z tym, że jestem ogromnym fanem wprowadzania technologii informacyjnej do nauczania wdrożyłem quizleta następnego dnia i od tego czasu stał się on moją główną pomocą dydaktyczną. Teraz sam staram się zachęcać innych nauczycieli do jego wykorzystywania. Ja na chwilę obecną nie wyobrażam sobie pracy bez tego narzędzia. Może zabrzmi to jak hasło z artykułu sponsorowanego, ale faktycznie kto raz skorzystał z quizleta na lekcji już z niego nie zrezygnuje. Ba! Uczniowie na to nie pozwolą. Nie ma dnia, żebym nie usłyszał od uczniów – „Proszę Pana, a czy będziemy dziś grać?” Już niekiedy jest mi wstyd, gdy uczniowie mnie tak zaczepiają na korytarzu, bo jak bum cyk cyk inni nauczyciele myślą, że nic innego z nimi nie robię tylko „gram”.

Tworzenie zestawów słówek

Quizlet pełen jest stworzonych już zestawów słówek, ale zdarza się, że do niektórych podręczników zestawów nie ma i zachodzi wtedy potrzeba ich stworzenia. Zestaw tworzy się bardzo prosto, szybko i dynamicznie. Stworzenie zestawu na ponad 100 słów zajmuje mi około godziny. Największy zestaw jaki stworzyłem ma 450 słów i robiłem go kilka godzin. Aby uzasadnić łatwość tworzenia zestawów napiszę, iż czwartoklasiści tworzą swoje zestawy, które wykorzystuję na lekcji. Jedna z moich uczennic stworzyła dla swojej klasy zestaw na 180 słówek wraz ze zdjęciami.

Początkowo tworzyłem zestawy sam. Obecnie nie muszę tego robić, ponieważ moi uczniowie sami je robią. W każdej klasie znajdzie się przynajmniej jedna osoba, która na ochotnika wykona taki zestaw. Można uczniów dodatkowo zmotywować oceną, dodatkowymi punktami zachowania czy pochwałą. W niektórych klasach poświęcam jedną lekcję na ćwiczenie słownictwa właśnie poprzez tworzenie takiego zestawu. Korzystam w tym celu z pracowni komputerowej. Każdy uczeń przygotowuje swój zestaw z danej części działu. W ciągu 45 minut przeciętny uczeń zrobi zestaw na ok. 50 słów. Zestawy można edytować, dlatego też uczeń może dodawać słówka w domu pod warunkiem posiadania konta w serwisie. Rejestracja konta zajmuje kilka minut i nie wymaga weryfikacji email.

Mam nadzieję, że zachęciłem Ciebie do korzystania z Quizleta i spróbujesz wykorzystać go podczas swoich zajęć. W razie pytań czy wątpliwości zachęcam do kontaktu.